این مطلب به منظور استفاده عموم در خصوص حفاظت فردی در برابر ویروس جدید Coronavirus )2019) که شیوع آن برای اولین بار در ووهان چین در تاریخ 31 دسامبر 2019 گزارش شده است، ترجمه و تهیه شده است. در این 1 محتوای این راهنما عینا برگرفته از وبسایت سازمان بهداشت جهانی WHO می باشد.

مرتباً دست‌های خود را بشویید

دست‌های خود را مرتباً با صابون و آب بشویید. اگر دستان‌تان به زیاد کثیف نیست، از مایع ضدعفونی کننده الکلی استفاده کنید.

چرا باید دست‌ها را شست؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا مایع ضدعفونی کننده الکلی در صورتی که اگر ویروس بر روی دست شما وجود داشته باشد، باعث از بین رفتن آن می‌شود.

بهداشت تنفس را تمرین کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج خمیده یا دستمال خمیده بپوشانید، بلافاصله دستمال را درون سطل بسته رها کنید و دستان خود را با مایع ضدعفونی کننده الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.

چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می‌کند. زیرا اگر با دستان خود جلوی عطسه یا سرفه را بگیرید، ممکن است افراد یا اشیائی را که لمس می‌کنید، آلوده نمایید.

حفظ فاصله با دیگران

حداقل ۱ متر فاصله بین خود و سایر افراد، بخصوص افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند و یا تب دارند، حفظ کنید.

چرا؟ وقتی شخصی که به یک بیماری تنفسی آلوده است، مانند کرووید-۲۰۱۹، سرفه یا عطسه، قطرات کوچک حاوی ویروس را پخش می‌کند و اگر خیلی نزدیک باشید، ممکن است از راه تنفس ویروس به شما منتقل شود.

از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟ دست‌ها بسیاری از سطوح و اشیاء را لمس می‌کند که ممکن است به ویروس آلود باشند. اگر با دست‌های آلوده را به چشم، بینی یا دهان خود لمس بمالید، می‌توانید ویروس را از سطح دست به خودتان انتقال دهید.

اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید

چرا؟ هر وقت تب، سرفه و مشکل در تنفس داشتید، لازم است سریعاً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید، زیرا این علائم ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگری باشد. علائم تنفسی با تب می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما و یا افرادی که با آنها در ارتباط بوده‌اید، به ویروس کرونا از طریق آنها مبتلا شده باشید.

به عنوان یک احتیاط عمومی، هنگام بازدید از بازارهایی که در آنها حیوانات زنده وجود دارد، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانات، اقدامات بهداشت عمومی را انجام دهید.

از شستن منظم دست با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید و از دست زدن به چشم، بینی یا دهان اکیداً خودداری کنید. از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال، گربه‌های ولگرد، سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش‌ها) به شدت جلوگیری کنید. از تماس با زباله‌های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا مغازه‌ها و امکانات بازار خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده خودداری کنید

مصرف گوشت، شیر یا اندام حیوانات را با احتیاط انجام دهید تا از آلودگی متقاطع با غذاهای پخته نشده، مطابق رویه‌های ایمنی سالم مواد غذایی جلوگیری شود.